michael michael
939
BLOG

Idea trójpodziału władzy.

michael michael Polityka Obserwuj notkę 4

                    Każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie.
                                                                                             -- Lord Acton

 

Mam jednak wrażenie niedosytu, biorące się chyba z innego źródła. Wtedy, gdy komuś przyszedł do głowy pomysł trójpodziału władzy, była to znakomita idea. Upłynęło już ładnych kilkadziesiąt lat praktykowania trójpodziału władzy, szczelo napisał tekst Deficyt trójpodziału władzy? i poprosił mnie o komentarz. Moim zdaniem ten akurat problem jest ważniejszy niż się komuś wydaje, bo przełom cywilizacyjny schyłku XX wieku narobił w tej idei bardzo wiele szkód. Jest w tym problemie cały komplet kluczy do zrozumienia mechanizmów dziejącej się przemiany cywilizacyjnej.

Pytanie:
Jak zrozumieć rzeczywistość?
 
Chcąc jeszcze w tym tygodniu skompletować istotne diagnozy, proponuję zajęcie się pojęciem przestrzeni wielowymiarowej do opisu bardziej skomplikowanych rzeczywistości „politycznych”. Jest to jedno z narzędzi systemu CM (Class of the Mind), pomocnych do sformułowania Obywatelskiego Certyfikatu zaufania.

Czepiając się aktonowego motta, idea trójpodziału była przepisem na "odabsolutyzowanie" władzy, przez jej podzielenie.
To było dobre.

Pomysł polegał na ustrukturyzowaniu władzy w trzech niezależnych kierunkach. Trochę przypomina to budowę kartezjańskiego układu współrzędnych w trójwymiarowej przestrzeni.

Warunkiem trójwymiarowości przestrzeni jest niezależność liniowa trzech wektorów. Tworzą one bazę tej przestrzeni. Niezależna władza ustawodawcza, sądownicza i wykonawcza. Każda z nich niezależna od pozostałych. Mając te trzy wektory bazy, można sobie wygenerować nieskończoną rozmaitość wektorów rozpinających wszystkie punkty w całej trójwymiarowej przestrzeni. Jest to rzeczywista przestrzeń ustrojowa, konkretnie realizowana w realnym społeczeństwie. Każdy z wektorów tej rozmaitości jest już liniowo zależny od wektorków bazy. Od tej zależności nie można się uwolnić nigdy, w żadnej przestrzeni. Jest tak, ponieważ wszystkie realne fakty w tej przestrzeni są równocześnie zależne od poczynań władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.

Istotnym problem jest pytanie:
Czy ta przestrzeń rzeczywiście jest trójwymiarowa?
Czy może  dwa, a może nawet trzy z wektorków bazy są współliniowe?
No i czy wtedy ten trójpodział jest tylko pozorem? 

TAKI JEST, W MIARĘ EFEKTYWNY MODEL SYTUACJI, ZWANEJ TRÓJPODZIAŁEM WŁADZY. 

Z tego modelu gołym okiem widać, wynikającą z samej natury zależność konkretnego zdarzenia, równoczesną i genetyczną zależność od tych trzech wektorków bazy. To nie jest do uniknięcia. Otóż, ludzie we wszystkich znanych historii demokracjach zamartwiali się ponurymi konsekwencjami nadmiernej koncentracji władzy, skupiając uwagę na badaniu faktycznej trójwymiarowości. Zastanawiali się czy faktycznie trójpodział władzy jest trójpodziałem. Czy, przykładowo, w Polsce Ziobro będąc ministrem, czyli władzą wykonawczą, nie manipuluje władzą sądowniczą.

Problem jest bardzo subtelny, a do tej pory chyba najbardziej skutecznym nadzorcą trójwymiarowości okazała się zasada unikania konfliktu interesu, która w niektórych tradycyjnych społeczeństwach działa bardzo skutecznie, ale rozmieszczona jest przede wszystkim w sferze norm moralnych. Wyraźnie widać, że jej egzekwowanie należy do "metaprzestrzeni" trójpodzielonej władzy.  

Zasada unikania konfliktu interesu jest niezwykle ostro zakorzeniona w Szwecji, jako kategoria etyczna. Jest tam jedną z fundamentalnych reguł szkieletu etycznego przeciętnego Szweda, czego normalny Europejczyk za cholerę zrozumieć nie potrafi, a w Polsce tym bardziej. Skrajnym w Polsce przypadkiem jest tzw. rozumek czarzasty, który polega na ekstremalnym zaniku nadzoru kategorii moralnych nad domeną prawa. Jest to objaw głębokiego pozytywizmu prawa, który naturalnie eliminuje zasadę trójpodziału władzy. Jest to czysty efekt postkomunistyczny. Skutek i źródło totalitaryzmu. 

W USA, z kolei, zasadę unikania konfliktu interesów Amerykanie zechcieli włączyć do systemu prawnego. Weryfikacja istnienia lub nieistnienia konfliktu interesów włączona jest tam do setek różnych procedur w całym systemie prawnym i dotyczy chyba wszystkich procedur społecznych. W efekcie stała się faktycznym czwartym wymiarem przestrzeni trójpodziału władzy. Ten element amerykańskiej konstrukcji wymiaru sprawiedliwości jest również trudny do zrozumienia w Europie, już nie mówiąc o Polsce.  

Nie jest do zrozumienia w Polsce procedura dobierania składu ławy sędziów przysięgłych (12 sprawiedliwych), eliminowanych ze względu na wątpliwość, co do ich bezstronności. Nie mieści się to w głowie polskich zakutych postrosyjskich teoretyków prawa, w którym nieco tylko przerysowując, dowód ze świadka jest mocniejszym dowodem niż dowód materialny. A gdy dwóch zeznaje co innego, to Sąd sytuację "słowo przeciw słowu", rozumie jako przeciwstawienie "dowodu przeciwko dowodowi", wykorzystując art. 7 kpk orzeka na niekorzyść podejrzanego, a świadkowi zeznającemu na korzyść podejrzanego stawia zarzut fałszywego zeznawania. 
Czy przesadzam?
Tak trochę, ale prowadzę do sugestii, że tych faktycznych zależności jest w systemie więcej, nadają one fundamentalnej trójwymiarowej przestrzeni trójpodziału władzy dość skomplikowaną strukturę subtelną, która może prowadzić do powiększenia wymiaru tej przestrzeni "w interesie demokracji" (w USA), albo do przeniesienia jakiś mechanizmów do metaprzestrzeni (w Szwecji).
 

Jest to wskazanie kierunków poszukiwań. Wynika to znowu z pytań fundamentalnych, które można postawić, a które po ich postawieniu wydają się niestety oczywiste, a odpowiedzi, cóż, wydają się ważne.
Są to z  grubsza dwa typy pytań:

PIERWSZY TYP

Czy nie przegapiliśmy czegoś, wewnątrz tej przestrzeni, może są jakieś istotne zjawiska albo mechanizmy, o których nie wiemy, albo udajemy, że nie wiemy, a które istotnie wpływają na zachowanie systemu.
Niezauważone zjawiska mogą prowadzić do powiększenia albo pomniejszenia ilości wymiarów tej przestrzeni 

Przykład:
Jest teraz popularny w Polsce argument o przemożnym wpływie PiS na środki masowego przekazu. Rozliczenie minut dostępu poszczególnych partii politycznych na to wskazuje. To jest problem tej niezależności, albo bezstronności. Ale czy zauważyliśmy, że wszyscy dziennikarze ideowo są związani ze środowiskiem POLiD i we wszystkich minutach dziennikarze "pomagają" opozycji i "przeszkadzają" PiSowi.
C
zy to jest bezstronność, czy nie? i
Czy brak bezstronności jest skutkiem NIEZALEŻNOŚCI, czy dowodem ZALEŻNOŚCI.
W tym zdaniu jest zaklęty pozorny paradoks, bo stronniczość może być niestety skutkiem NIEZALEŻNOŚCI.

A polski kpk formalnie nie wie nic o zjawisku umyślnej lub nieumyślnej stronniczości świadków w procesie karnym. Tym bardziej nie wie o takiej stronniczości sędziów. To już jest złośliwa dygresja, dla skomplikowania obrazu tej rzeczywistości.
A tak niestety jest.
To Amerykanie wypowiedzieli tezę o tym, że najsłabszym elementem amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości jest instytucja świadka.
Polska kryminologia doskonale o tym wie.
Polski system prawa udaje, że nie ma o tym pojęcia. Oficjalnie taki problem nie istnieje. Spodziewam się komentarzy stwierdzających nie istnienie tego problemu.
 

Jednym słowem, wydaje się, że patrzymy na scenę, wydaje się, że widzimy niezależne osoby, a w rzeczywistości widzimy aktorów, którym ktoś wcześniej napisał scenariusz, nie dostrzegamy, że są to marionetki. Tyle że nie widzimy sznurków i drucików uruchamiających ten spektakl.

Przegapiliśmy jakiś istotny mechanizm funkcjonowania systemu ustrojowego państwa?

DRUGI TYP

Czy przyjmując i starannie opisując konkretny model społecznej rzeczywistości, nie przegapiliśmy czegoś, albo we właściwościach samej przestrzeni, albo ominęliśmy ważny czynnik poza przestrzenią, w istotny sposób wpływający na przebieg wydarzeń na obserwowanej scenie.

Jest to klasa pytań o metasystem. Ma ona podklasę pytań o ZUPEŁNOŚĆ przestrzeni, czyli:
- Czy te trzy wymiary wystarczą do porządnego skonstruowania demokratycznej rzeczywistości?

Koronnym przykładem takich pytań są te, które dotyczą CZWARTEJ WŁADZY, albo o rolę ELIT i elyt, albo doktryny niezależności BANKÓW CENTRALNYCH. Czyli, czy do sprawnego funkcjonowania demokracji wystarczy trójpodział?
Może konieczny jest siedmiopodział władzy?
No i kto tego upilnuje?
W Belgii różne policje zatrudniają już z 70% dorosłych pracujących obywateli.

Przykład:
Zauważamy ze zdumieniem, że przestrzeń jakoś sama z siebie jest stronnicza, jest mianowicie uprzywilejowany kierunek z góry na dół, w kierunku zęzy, gdzie gromadzi się woda. Jakiś spryciarz zainstalował Z ZEWNĄTRZ zjawisko grawitacji, które powoduje, że zaistniało w tej przestrzeni pojęcie góry i dołu, aktorzy poruszają się po podłodze, a nie żeglują NIEZALEŻNIE od siebie i nikomu nie jest wszystko jedno, czy stoi na rękach, albo niezręcznie, czyli na nogach. 

Bliższym rzeczywistości ustrojowej przykładem jest zainteresowanie się pojęciem pozytywizmu prawnego, które TAKŻE dość wyraźnie wyselekcjonowuje systemy totalitarne z klasy systemów demokratycznych. System demokratyczny ma wyraźny element metasystemu, który w takich naukach jak filozofia jest wyodrębniony w sferze metafizycznej albo w aksjologicznej.
Istnieją bardzo ciekawe i dla mnie bardzo sugestywne rozważania historiozoficzne Feliksa Konecznego, które są bardzo pomocne w badaniu "zupełności" tej przestrzeni ustrojów demokratycznych. Minimalna przydatność teorii cywilizacji Feliksa Konecznego jest skuteczna, co najmniej jako trening wyobraźni cywilizacyjnej, wskazuje kierunki poszukiwań, określa które z nich są płodne, a które z nich są tylko przyczynkowe. Bardzo mądra JEST TA TEORIA, wyobrażam sobie jej oszałamiający rozwój, szkoda, że zdaniem prof. Bronisława Geremka jest szkodliwa i jest ZAKAZANA.

W III RP, nawet Rafał Ziemkiewicz rozgląda się z uwagą dookoła, sprawdza czy jakiś gad z Wyborczej nie podsłuchuje i dopiero wtedy półgębkiem cichutko powiada:
- Tak czytałem co nieco Feliksa Konecznego, to jest ciekawa teoria "porównywalna z teorią Samuela Hungtingtona".
Po przeczytaniu okazuje się, że teoria tego wielkiego Samuela do pięt nie dorasta teorii tego Konecznego. Przepraszam to była dygresja.
 

Teoria Konecznego, nawet w tej swojej pierwotnej wersji z przed II wojny światowej, pokazuje kilka SELEKTORÓW wyselekcjonowujących systemy niedemokratyczne, które są możliwe także w warunkach rzeczywistego trójpodziału władzy. Tak jest w przypadku cywilizacji turańskiej, w której trójpodział władzy zupełnie nie przeszkadza totalitaryzmowi.
Zwracam uwagę na ten zadziwiający fakt.
Jest on możliwy (ten fakt) już tylko poprzez zwrócenie uwagi chociażby na dwa metasystemy:

System doktryn i procedur stanowienia prawa w relacji z konceptem pozytywizmu prawnego oraz w relacji do systemów aksjologicznych konkretnego społeczeństwa. Zwrócił uwagę na to dwa dni temu Jarosław Kaczyński, uzasadniając konieczność poważnych zmian w polskiej Konstytucji i prezentując program tych zmian w zależności od prognozy warunków politycznych w najbliższej przyszłości. 

I drugi metasystem aksjologiczny, zwany systemem wartości i korzeni kulturowych społeczności scalających tożsamość tej społeczności w stabilny kulturowo twór, w którym system ustrojowy, a w tym prawny jest podsystemem.

Mogę wypowiedzieć tylko jeden komentarz.
Naród żydowski przetrwał dwa tysiące lat w diasporze, choć jedyne, co przez te lata miał, to właśnie i tylko świadomość tożsamości narodowej i wspólne korzenie tradycji kulturowej i religijnej. Tylko to pozwoliło przetrwać narodowi przez tysiące lat.
 
Pytanie:
Dlaczego teraz LiD i PO zgodnym chórem odmawiają Polakom prawa do tak ważnego aksjologicznego metasystemu, stabilizującego demokratyczny system polskiego społeczeństwa? Dlaczego polski patriotyzm uważają za przeżytek?
Dlaczego Manuela Gretkowska z dumą mówi o sobie:
Jestem Europejką! Dokładnie tak jak Magdalena Środa.
Dlaczego?

I jeszcze postscriptum:
Kiedyś dawno startowałem w poważnym konkursie na poważnego dyrektora. Jakaś pani z Uniwersytetu Warszawskiego, jako członek wysokiej komisji konkursowej, zapytała mnie tak:
Jaki styl zarządzania uważa Pan za lepszy, demokratyczny czy autokratyczny?

Odpowiedziałem tak:
Żaden z nich nie jest gorszy ani lepszy. Są warunki w których styl demokratyczny jest skuteczniejszy, są też warunki, w których styl autokratyczny jest bezkonkurencyjny. Czy wyobraża Pani sobie batalion wojska, który w obliczu natarcia nieprzyjaciela organizuje zebranie, by w drodze dyskusji i demokratycznie podejmowanej decyzji rozstrzygnąć:
Czy kontratakować, czy zwiewać?

___________________________________________________________________________
Przypisy:
[...] "Deficyt trójpodziału władzy?" (szczelo)
[...] "O barierach epistemologicznych w kształceniu" (Eine)
[...] "Na ubitej czy spalonej ziemi?" (Free Your Mind)
[...] "Dzień Kobiet - a dzisiaj nie 8 marca..." (Maryla)

[...] "Czy PO doradzają rosyjscy specjaliści od marketingu politycznego?" (F Y M)
[06] "Gra o sumie zerowej?" (michael)
[66] "Metafory i znaki szczególne „układu” (michael)
[67] "Rozważania o „układzie” (michael)

[79] "Katastrofalna prognoza dla Platformy Obywatelskiej!" (michael)
http://lista-obecnosci.blogspot.com/

http://coo.livenet.pl/
http://michael.salon24pl.biz/

____________________________________________________________________________
60.000
michael
O mnie michael

Jesteśmy skazani na rzetelną analizę naszych korzeni, sumienną refleksję filozoficzną i na skrupuatne wyciąganie praktycznych wniosków. Jestem więc wyrachowanym przeciwnikiem poprawności politycznej, bo wpycha ona w arogancką gnuśność myśli, wiąże stereotypami i mistyczną wiarą w trujący urok haseł - pięknych tylko od frontu. Tak myślę o przyszłości. Mój e-mail: mil@mail2michael.com michael: http://michael-rwe.blogspot.com michael: http://michael-wolnaeuropa.blogspot.com/ Rosyjska wytwornica gęstej mgły Ptak nielot, zwany limitem Linki do moich poprzednich postów: 225. DEBILIZM POLSKIEGO ŻYCIA PUBLICZNEGO 224. Popyt na Janusza Palikota 223. Andrzej Wajda - Oligarcha demodernizacji Polski 222. O co chodzi, początek konstruktywnej propozycji 221. Ustawa o zwalczaniu przemocy w rodzinie 220. Fine tuning, Odsłona IV Zero tolerancji do myślenia 219. Fine tuning, Odsłona III Czy nowa konstrukcja? 218. Fine tuning, Odsłona II Zwariowani liberałowie 217. Fine tuning, Odsłona I Noworoczne rozmowy 216. Fine tuning. Subtelnego zestrojenia życzę! 215. Czy polska prawica jest bezjajeczna? 214. Sprawa hazardu? To nie żadna afera, to propaganda. 213. 28 lat 212. Wszczepienie odporności na dziejące się zło 211. Świadomość geopolityczna, na kilka dni przed... 210. Czas na projekt Rzeczypospolitej.(IGP) 209. Musimy zorganizować think tank, by Polskę odzyskać 208. Strategia wyborcza - Europejskie wybory (IGP) 207. Kombinacja operacyjna Dziennika przeciwko gospodarce 206. PAMIĘĆ i TOŻSAMOŚĆ. Treść polskiej polityki (IGP) 205. DUPEK STANU 204. SAISONSTAAT. Treść polskiej polityki (IGP) 203. Przyczynek do polskiej geopolityki. (IGP) 202. DEMORALIZUJĄCE CECHY FAŁSZYWYCH DIAGNOZ 201. Ale zbaw mnie od nienawiści I ocal mnie od pogardy. 200. Okrągły Stół, biskup Bronisław Dębowski i Angela Merkel 199. KTO TRZYMAŁ SMYCZ – AGENCI CZY DYSYDENCI? 198. Światowy problem: OBAMA. Treść polskiej polityki VII IGP 197. Z tym rosyjskim gazem idzie w parze parę lip. 196. EPIGONIA [1] 195. WYBIERZMY MĄDRZE. Treść polskiej polityki. - Część VI 194. Nowa "Euforia" 193. FATALNA FIKCJA*). Część V (IPG) 192. Treść polskiej polityki - wariant motywacyjny. Część IV 191. List z podróży 190. Treść polskiej polityki. Bez złudzeń - pożegnanie z mitami. 189. Treść polskiej polityki. Część II (IPG) 188. Gruzja jest testem. Cel jest dalej - Treść polskiej polityki 187. Gruzja jest testem. Cel jest dalej 186. XXI wiek - program pozytywny (IGP). 185. Aresztowanie Wojciecha Sumlińskiego 184. Czy grozi nam pełzająca ewolucja w stronę zła? (IGP) 183. RUCH FUNKCJONARIUSZY. (IGP) 182. Polska doktryna obronna w ścieku TVN 181. Polska doktryna obronna (IGP) 180. BOLSZEWIZATOR 179. Kombinacja operacyjna "Dziennika" 178. Dlaczego rząd Donalda Tuska musi odejść? 177. II Apel Aspiryny 176. Przyczynowość i przypadkowość w historii (IGP) 175. Ptak nielot, zwany limitem (IGP) 174. Jak zorganizować Polskę (IGP) 173. Instytut Geopolityki Polskiej (IGP) 172. Sprawa Bolka.*) 171. Eurotalibowie i katyńscy strzelcy 170. Fundamentalne pomieszanie porządków... 169. Gruby błąd Erazma... 168. Art. 10 ust. 1. Ustrój Rzeczypospolitej... 167. Systemy ustrojowe. Czy wszyscy okuliści są kłamcami? 166. Systemy ustrojowe Rzeczpospolitej. 165. Niebezpieczna równość, groźna wolność... 164. Zegarmistrz światła kolorowy. 163. Czy można żyć z dziurą w głowie? 162. Bardzo ważny temat geopolityczny 161. Król oblał egzamin 160. 3 Maj. Dzień Polskiej Racji Stanu 159. Zdefiniować wroga politycznego, aby go pokonać 158. Duby Smalone 157. Cenzura. Tybet w Europie. 156. Wracam do przerwanego wątku,... 155. OBCY 154. Słowo o tym konkretnym bojkocie. 153. Popieram protest 152. Incitatus, pierwszy koń mianowany senatorem 151. Sejm wybrał. A jak teraz zagwarantować sukces? 150. Ponawiam rekomendację. Nie głosować za ratyfikacją. 149. Jak wybrać kartę, która zagwarantuje sukces? 148. Powiem jedno. Ja na miejscu Jarosława Kaczyńskiego... 147. O Traktacie Lizbońskim i Margaret Thatcher. Rekomendacja 146. Margaret Thatcher i iluzje XXI wieku 145. Margaret Thatcher: "UE jest skazana na niepowodzenie, 144. Marzec 2008. Staranna analiza wydarzeń 143. Marzec 2008 Polska Sprawa Narodowa 142. Pomieszanie porządków. 141. Debata o prawicy - mieszanie porządków. 140. Czerwony Kapturek 66 139. Oszukana demokracja cd 138. Słuchałem dzisiaj przemówienia Jarosława Kaczyńskiego 137. Jerzy Czartoryski "Czarna Lista" Ministra Sikorskiego 136. "Oszukana demokracja" (Pisze się) 135. Moje boje nad Bzdurą 134. Herbert? 133. Nie ma litości dla skurwysynów 132. Eureko i postaw czerwonego sukna 131. Analizując źródło sukcesu rynkowego GW. 130. Analiza SWOT w polityce. 129. Dzisiejszy dzień dostarczył ekscytujących zdarzeń 128. OBRONA WYPRZEDZAJĄCA 127. Wyzwania XXI wieku.W zachwycie nad cudzym bełkotem. 126. Bezpieczeństwo energetyczne Europy zagrożone. 125. Bardzo ciekawa dyskusja miała miejsce. 124. Nudziarze a nauka uczciwego myślenia. 123. Nudziarze. 122. Wychowanie klasyczne 121. 2008 Ku pokrzepieniu serc 120. Siedziałem w jednej celi z mordercą 119. Analiza założeń polityki zagranicznej 118. Okiem trenera 117. Wynik meczu Polska - Rosja 0 : 12 116. Wyzwania XXI wieku. Koniec z normalnością. 115. Koniec końca świata. Sto dni jeszcze trwa. 114. 5 grudnia 2007. Urodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego. 113. Venissa, cerebrologia, wielki plan polityczny,... 112. Prymitywne widzenie Świata. Neksjalizm. 111. Wyzwania XXI Wieku. Neksjalizm. 110. Fragmenty wiersza Mariana Hemara,... kto rządzi światem, 109. Wyzwania XXI wieku. Państwo strachu. 108. Zdziecinnienie światowych elit. 107. Wyzwania XXI wieku. Stulecie chirurgów. 106. Wyzwania XXI wieku. Przejście od CM=1 do CM=2. 105. Wyzwania XXI wieku. Ćwiczenie praktyczne. 104. Wyzwania XXI wieku. Katastrofalna prognoza dla PO. 103. Wyzwania XXI wieku. Początek klęski mitu specjalizacji. 102. Wyzwania XXI wieku. Narzędzia i mity sprawnego myślenia. 101. Anioł śmierci. Azrael? Nie, jest inny kandydat. 100. Tanie Państwo. O jakości myślenia. 99. Eureko, czyli jeden z błędów PiS. 98. Niebezpieczne mity poprawności politycznej. 97. Jak informuje najnowszy „Dziennik”. 96. Już wiem jaki jest wynik wyborów. 95. Umówmy się tak. 94. Skandal Stulecia. 93. Luźna obserwacja z życia czarnej propagandy. 92. Zapis cenzury w sprawie suwerenności Polski. 91. Sprawa polskiej suwerenności gospodarczej i politycznej. 90. Moja rada dla sztabu wyborczego PiS 89. Moja rada dla posłanki Jolanty Szczypińskiej 88. Publiczność w pewnym sensie nie zachowywała się poprawnie 87. Po debacie opowieść o oszustwie stulecia. 86. Wydarzyło się dzisiaj coś niezwykle dla Polski ważnego. 85. Tusk zaczyna mi się niepodobać. 84. Idea trójpodziału władzy. 83. Wyzwania Cywilizacji XXI wieku 82. Przedwyborcza rozmowa o Konstytucji III RP. 81. Przedwyborcze problemy i wyzwania cywilizacji XXI wieku. 80. Idiotyzm roku: - Który z polityków ma więcej do ugrania? 79. Katastrofalna prognoza dla Platformy Obywatelskiej 78. Idiotyzm roku? Nie! Strzał w dziesiątkę! 77. Skąd ten strach Redaktora Romana Kurkiewicza? 76. Glosa (γλώσσα) 75. O demoralizujących cechach ustroju gospodar... PRL - Cz II 74. O demoralizujących cechach ustroju gospodarczego PRL 73. Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację 72. OBYWATELSKI CERTYFIKAT ZAUFANIA 71. Osiemnastopunktowy dekalog polityczny 69. Rokita wycofał się na jakiś czas 68. Capo di tutti capi? 67. Upiorna dyskusja z myślącymi inaczej 66. Metafory i znaki szczególne „układu” 65. Rozważania o „układzie” 64. „Obywatelski Certyfikat Zaufania”. Sobotni list do „szczelo” 63. Platformy Obywatelskiej „sprzątanie po PiS” 62. Krok do przodu w zrozumieniu “układu”. (74) 61. Czego durny Giertych nie wie? (10) 60. Wywiad telewizyjny premiera. (15) 59. Bereza Kartuska im się marzy. (21) 58. Tekst w imieniu gangstera (27) 57. Skaner polityczny: - Kto będzie hegemonem prawicy? (13) 56. Słucham teraz w TVP3 posła Wierzejskiego...(28) 55. Marcinkiewicz nie powiedział, że jest podsłuchiwany (70) 54. Ujawniam plan Romana Giertycha (21) 53. Tajemnicze słowo UKŁAD. (72) 52. Żądamy drugiego procesu w Norymberdze. (16) 51. Eumenesie. (23) 50. Fachowe opinie o rządzie PiS: - Szkoda, że padają, (14) 49. Polityczne tchórzostwo Platformy Obywatelskiej, (14) 48. Wiwisekcja wyborcza.(3) 47. Michaelu, najbliższe dni będą decydujące dla Polski. (15) 46. Zaprzęganie nauki. (2) 45. Patriotyzm polskich Żydów (18) 44. Patriotyzm nie jest rasizmem. (11) 43. Patriotyzm jest jak rasizm? (28) 42. Czy RRK jest rosyjskim szpiegiem? (31) 41. Cud nad Wisłą potrzebny od zaraz! (22) 40. 13 sierpnia 2007 roku Jerzy Szmajdziński powiedział (30) 39. Ziobro ma przechlapane? (77) 38. W języku światowej wymiany myśli, ludzi i idei (5) 37. Współczesna definicja komunizmu. (22) 35. Pasożytniczy model komunizmu (10) 34. Dyskusja o przemianie ustrojowej PRL w 1989/1990. (24) 33. Opis komunizmu - diagnoza Pruskiego Sztabu (26) 32. Jakość kompetencji elit. (15) 31. Granice pojmowania rzeczywistości i jakość elit. (31) 30. Realistyczna ocena polskiego marca 1968 (29) 28. Sprawa polskiego interesu narodowego przed Sądem.(38) 27. Rodzina, praca, nauka, religia, oto przyszłość Europy. (37) 26. RACJA STANU - Czy gatunek Europejczyków przetrwa? (38) 25. Integracja europejska jest dla Polski sensownym wyborem.(6) 24. Czy integracja polityczna jest europejskim samobójstwem? (6) 23. Samobójstwo, jako ratunek przed deszczem. (4) 22. Reportaż o najjadowitszych wężach świata.(6) 21. Doczekałem się konferencji prasowej CBA. (50) 20. Alienacja władzy, czy dziennikarskie pogaduszki? (2) 19. Retoryczne pytanie: - Czy Vaclav Klaus jest oszołomem? (22) 18. Czy Vaclav Klaus, Prezydent Czech jest oszołomem? (16) 17. Dlaczego Europa nie uznaje chrześcijańskiej tradycji? (4) 16. RZECZ O WYOBRAŹNI – MISJA IV WŁADZY (36) 15. Gdzie Bukiel ma polską rację stanu? (29) 14. POLSKA RACJA STANU – Wolna Europa? (37) 13. RACJA STANU - Ważny moment historyczny. (60) 12. POLSKA RACJA STANU - Początek wyboru. (14) 11. Gospodarka Kraju jest jak chłopskie gospodarstwo. (9) 10. Tomasz Wróblewski & RobertK - unia intelektualna. (76) 09. Pytania do Pana Chaosu i profesora Sadurskiego. (12) 08. POLSKA RACJA STANU Cz I – streszczenia diagnozy. (5) 07. Bolszewickie kłamstwo – gdzie przyłożyć dłuto? (20) 06. Gra o sumie zerowej? (22) 05. Czemu hieny tak krążą? (11) 04. Jak Człowiek staje się niewolnikiem? (11) 03. CUDOWNA MATERIA DO BATALII POLITYCZNEJ (19) 02. Doktryna hałasu w historii gospodarczej III RP. (8) 01. Czy potrzebna jest jeszcze raz rozgłośnia polska RWE? (31)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka